Skip to content

230 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$124,750
Last Sale Date
Oct 6, 1992

Property Information

Block345
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-2A 1740
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,740
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
45%
Improvement Value:$154,100
55%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,098+7.0%
2024$6,636+6.5%
2023$6,232+3.3%
2022$6,033+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,750
DeedBook 5013, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1992