Skip to content

503 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block351
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1144
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
44%
Improvement Value:$121,000
56%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+7.0%
2024$5,141+6.5%
2023$4,828+3.3%
2022$4,674+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 15616, Page 1797Recorded8/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5349, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 5310, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1995