Skip to content

401 Pine Forest LaneForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block353
Lot25.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2108
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,108
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
33%
Improvement Value:$199,100
67%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+7.0%
2024$7,062+6.5%
2023$6,633+3.3%
2022$6,421+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 15918, Page 291Recorded10/16/2014

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11920, Page 550

Property Sale

Sale
$142,100
DeedBook 5001, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1992