Skip to content

506 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block355
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 1776
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,776
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
41%
Improvement Value:$136,300
59%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+7.0%
2024$5,434+6.5%
2023$5,104+3.3%
2022$4,941+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 5091, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1965