Skip to content

805 Windward DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block366
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0936
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
74%
Improvement Value:$72,500
26%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+7.0%
2024$6,633+6.5%
2023$6,230+3.3%
2022$6,031+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13553, Page 1906

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5334, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1960