Skip to content

803 Forepeak DriveForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block369
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1698
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,698
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
67%
Improvement Value:$135,300
33%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334+7.0%
2024$9,661+6.5%
2023$9,074+3.3%
2022$8,784+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12051, Page 457

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5345, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1967