Skip to content

814 Bowline DriveForked River, NJ 08731

Built 2003

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 12, 2012

Property Information

Block370
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-2BG 3809
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,809
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,500
40%
Improvement Value:$431,700
60%
Total Assessment$715,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,123+7.0%
2024$16,943+6.5%
2023$15,913+3.3%
2022$15,405+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003