Skip to content

880 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Sep 15, 1998

Property Information

Block375
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2364
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,364
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,400
59%
Improvement Value:$232,700
41%
Total Assessment$571,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,472+7.0%
2024$13,529+6.5%
2023$12,707+3.3%
2022$12,301+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5620, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1998