Skip to content

1 Tom Gray CourtForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block400
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 1750
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
38%
Improvement Value:$181,800
62%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,420+7.0%
2024$6,936+6.5%
2023$6,515+3.3%
2022$6,307+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,750DeedBook 18858, Page 715Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16995, Page 1526Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 15168, Page 1622

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13158, Page 228

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 10633, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 2001