Skip to content

13 Tom Gray CourtForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block400
Lot1.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1630
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,630
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$147,700
58%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+7.0%
2024$6,034+6.5%
2023$5,667+3.3%
2022$5,486+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,630DeedBook 17634, Page 945Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 15774, Page 1979Recorded4/1/2014

Property Sale

Sale
$175,430
DeedBook 10566, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 2001