Skip to content

14 Tom Gray CourtForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$280,829
Last Sale Date
May 13, 2013

Property Information

Block400
Lot1.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2520
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,520
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$240,200
69%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+7.0%
2024$8,225+6.5%
2023$7,725+3.3%
2022$7,479+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,829

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 15584, Page 219Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 10845, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 2002