Skip to content

15 Tom Gray CourtForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block400
Lot1.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-2AG 1514
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,514
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
44%
Improvement Value:$138,500
56%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+7.3%
2024$5,566+6.8%
2023$5,212+3.5%
2022$5,038+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,100
DeedBook 10139, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 2000