Skip to content

249 North Main StreetForked River, NJ 08731

Last Sale Date
Feb 21, 2003

Property Information

Block400
Lot1.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage---
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
50%
Improvement Value:$490,100
50%
Total Assessment$980,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,836+7.0%
2024$23,219+6.5%
2023$21,807+3.3%
2022$21,111+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11277, Page 1884