Skip to content

11 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block420
Lot17.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1333
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,333
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
46%
Improvement Value:$120,800
54%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,684+7.0%
2024$5,314+6.5%
2023$4,991+3.3%
2022$4,831+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 14986, Page 96

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4998, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4578, Page 756