Skip to content

316 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block421
Lot3.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1792
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,792
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
30%
Improvement Value:$197,200
70%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,138+7.0%
2024$6,673+6.5%
2023$6,268+3.3%
2022$6,068+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 15884, Page 181Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 11179, Page 1835

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5730, Page 31

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5560, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5484, Page 512