Skip to content

12 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block421
Lot3.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 1965
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,965
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
30%
Improvement Value:$216,200
70%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+7.0%
2024$7,266+6.5%
2023$6,824+3.3%
2022$6,606+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 10273, Page 644