Skip to content

300 Roger RoadForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block425
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1148
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
51%
Improvement Value:$78,300
49%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+7.0%
2024$3,774+6.5%
2023$3,544+3.3%
2022$3,431+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4258, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1973