Skip to content

332 Enterprise DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$200,050
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block435
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0972
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage972
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
48%
Improvement Value:$86,600
52%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+7.0%
2024$3,947+6.5%
2023$3,707+3.3%
2022$3,589+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,050
Sq Ft972DeedBook 17597, Page 207Recorded9/6/2019

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 17455, Page 1605Recorded4/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$246,000
DeedBook 12710, Page 1829

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10794, Page 1061

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 5657, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1970