Skip to content

233 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block450
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1070
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,070
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
53%
Improvement Value:$91,400
47%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+7.0%
2024$4,593+6.5%
2023$4,314+3.3%
2022$4,177+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$204,900

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 16113, Page 1148Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14451, Page 280

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5494, Page 729

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5094, Page 237

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4728, Page 619

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4209, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1984