Skip to content

304 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block452.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 1769
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,769
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$227,900
72%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+7.0%
2024$7,531+6.5%
2023$7,073+3.3%
2022$6,848+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13851, Page 781

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 13414, Page 1058

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10301, Page 1864

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5662, Page 777

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 4302, Page 358