Skip to content

402 Cabot StreetForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block452
Lot10.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-3AG 2742
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
37%
Improvement Value:$386,300
63%
Total Assessment$611,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,503+7.0%
2024$14,494+6.5%
2023$13,613+3.3%
2022$13,178+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 5714, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4342, Page 266