Skip to content

503 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block455
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
38%
Improvement Value:$172,600
62%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,085+37.9%
2024$5,138+6.5%
2023$4,826+3.3%
2022$4,672+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16754, Page 1703Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5326, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1968