Skip to content

722 Roanoke DriveForked River, NJ 08731

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2008

Property Information

Block463
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF-2-2UG 3670
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,000
48%
Improvement Value:$351,000
52%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,105+7.0%
2024$15,991+6.5%
2023$15,019+3.3%
2022$14,540+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4123, Page 694