Skip to content

717 Richmond DriveForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 4, 1998

Property Information

Block464
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2020
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,020
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
53%
Improvement Value:$170,600
47%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,201+7.0%
2024$8,602+6.5%
2023$8,079+3.3%
2022$7,821+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5617, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1969