Skip to content

924 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2007

Property Information

Block466
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2818
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,818
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
52%
Improvement Value:$258,600
48%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,521+7.0%
2024$12,641+6.5%
2023$11,873+3.3%
2022$11,494+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968