Skip to content

925 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block467
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-1B 0734
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,298
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$214,100
57%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+7.0%
2024$8,862+6.5%
2023$8,324+43.3%
2022$5,807+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 17226, Page 826Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5475, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4202, Page 372