Skip to content

907 Indianola DriveForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block469
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2418
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
54%
Improvement Value:$302,200
46%
Total Assessment$653,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,552+9.2%
2024$15,157+6.5%
2023$14,236+3.3%
2022$13,781+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$999,900
Sq Ft2,418DeedBook 19690, Page 22Recorded5/23/2024

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5596, Page 613

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5324, Page 452

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 4392, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1982