Skip to content

1031 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block474
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1AG 1814
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
53%
Improvement Value:$192,700
47%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+7.0%
2024$9,666+6.5%
2023$9,078+3.3%
2022$8,788+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 17107, Page 667Recorded5/8/2018

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 10418, Page 936

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5099, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4336, Page 947