Skip to content

1086 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block476
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-2BG 1840
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
47%
Improvement Value:$216,800
53%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+7.0%
2024$9,696+6.5%
2023$9,107+3.3%
2022$8,816+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 16793, Page 1700Recorded7/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10980, Page 1872

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 3988, Page 819