Skip to content

1243 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$156,675
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block478
Lot23.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-2BG 5673
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage5,673
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,500
44%
Improvement Value:$669,600
56%
Total Assessment$1,193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,233+27.6%
2024$23,690+6.5%
2023$22,250+3.3%
2022$21,540+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,675
DeedBook 17510, Page 1702

Property Built

Built

Year Built: 1968