Skip to content

1283 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block478
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2334
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,334
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
43%
Improvement Value:$255,900
57%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,362+7.0%
2024$10,623+6.5%
2023$9,977+3.3%
2022$9,659+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15509, Page 1550

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5671, Page 423