Skip to content

1201 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block478
Lot51.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description1.5SF-2AG 3949
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,949
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
47%
Improvement Value:$468,000
53%
Total Assessment$891,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,578+7.0%
2024$21,108+6.5%
2023$19,825+3.3%
2022$19,192+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,949DeedBook 17555, Page 601Recorded8/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5505, Page 355