Skip to content

1268 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block479
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 3095
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,095
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
34%
Improvement Value:$372,400
66%
Total Assessment$564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,297+7.0%
2024$13,366+6.5%
2023$12,553+3.3%
2022$12,153+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft3,095DeedBook 16589, Page 1777Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 11195, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5564, Page 831

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5141, Page 226

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4662, Page 44