Skip to content

12 Murray Grove LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block519
Lot3.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2347
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage2,347
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
28%
Improvement Value:$253,400
72%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,879+7.0%
2024$8,301+7.7%
2023$7,707+3.3%
2022$7,461+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,347DeedBook 17491, Page 851Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 13851, Page 1105

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12631, Page 647