Skip to content

719 Maple RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1992

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block630.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-2BG 2578
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,578
Acreage3.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
35%
Improvement Value:$310,100
65%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,717+7.0%
2024$10,954+6.5%
2023$10,288+3.3%
2022$9,960+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,578DeedBook 19595, Page 1609Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 13247, Page 313

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5027, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1992