Skip to content

630 North Main StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block739.01
Lot2.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class11
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningC200
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$635,000
53%
Improvement Value:$560,500
47%
Total Assessment$1,195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,294+7.0%
2024$28,321+6.5%
2023$26,600+3.3%
2022$25,751+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 11867, Page 1730