Skip to content

3 Camelot CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1998

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block739
Lot19.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2504
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage2,504
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
23%
Improvement Value:$264,700
77%
Total Assessment$345,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,760+7.0%
2024$8,190+11.7%
2023$7,334+3.3%
2022$7,100+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,504DeedBook 19137, Page 587Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,504DeedBook 16428, Page 617Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5545, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1998