Skip to content

775 Briar RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block745.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF-2-1BG 1812
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
34%
Improvement Value:$153,400
66%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+7.0%
2024$5,506+6.5%
2023$5,171+3.3%
2022$5,006+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 15351, Page 1240

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5324, Page 133

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4771, Page 320

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4144, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1973