Skip to content

752 North Oak RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1989

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block745
Lot1.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1317
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage1,317
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
44%
Improvement Value:$117,000
56%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,296+7.0%
2024$4,951+6.5%
2023$4,650+3.3%
2022$4,502+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,317DeedBook 16001, Page 1902Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 10520, Page 570

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5157, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4692, Page 924