Skip to content

727 No Main StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block745
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-UG 0640
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage640
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,300
82%
Improvement Value:$117,100
18%
Total Assessment$659,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,709+7.0%
2024$15,621+6.5%
2023$14,672+3.3%
2022$14,203+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft640DeedBook 19601, Page 1624Recorded2/8/2024

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13414, Page 1190

Property Built

Built

Year Built: 1940