Skip to content

108 Walnut DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1968

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block755
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
54%
Improvement Value:$61,700
46%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,363+7.0%
2024$3,144+6.5%
2023$2,953+3.3%
2022$2,858+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 17502, Page 133Recorded6/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 11319, Page 1778

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 5560, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5065, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$56,900
DeedBook 4401, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1968