Skip to content

211 Hemlock DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block762
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
41%
Improvement Value:$117,600
59%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058+7.0%
2024$4,729+6.5%
2023$4,441+4.9%
2022$4,233+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 10757, Page 1834

Property Sale

Sale
$87,525
DeedBook 10325, Page 422

Property Sale

Sale
$60,360
DeedBook 4395, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1986