Skip to content

406 Lawrence DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block767.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-S-1BG 1836
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,836
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
32%
Improvement Value:$181,200
68%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,708+7.0%
2024$6,271+6.5%
2023$5,890+3.3%
2022$5,702+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,836DeedBook 20084, Page 405Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,836DeedBook 18935, Page 68Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,836DeedBook 18569, Page 828Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5187, Page 182

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4516, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1972