Skip to content

425 Sycamore DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block767.03
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 1836
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
40%
Improvement Value:$126,500
60%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+7.0%
2024$4,999+6.5%
2023$4,695+3.3%
2022$4,545+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,836DeedBook 17917, Page 518Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5234, Page 119

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 3988, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1972