Skip to content

310 Hemlock DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block779
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1314
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,314
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
42%
Improvement Value:$118,900
58%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+7.0%
2024$4,854+6.5%
2023$4,559+3.3%
2022$4,414+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 16847, Page 1455Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 12638, Page 1109

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$84,255
DeedBook 4313, Page 392