Skip to content

405 Elizabeth CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Mar 16, 1978

Property Information

Block791.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2107
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,107
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
46%
Improvement Value:$220,100
54%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,329+7.0%
2024$9,656+6.5%
2023$9,069+3.3%
2022$8,780+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3698, Page 753