Skip to content

402 Pleasantville CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Jul 19, 2012

Property Information

Block791.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-2BG 1954
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,954
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,300
53%
Improvement Value:$174,800
47%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+10.9%
2024$8,393+6.5%
2023$7,883+3.3%
2022$7,632+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 15272, Page 1841

Property Sale

Sale
$102,850
DeedBook 4288, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1985