Skip to content

458 Cedar DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1999

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block791.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-2BG 3456
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,456
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
48%
Improvement Value:$253,700
52%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,320+7.0%
2024$11,518+9.8%
2023$10,491+3.3%
2022$10,156-14.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 17995, Page 149Recorded8/5/2020

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5678, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$40,750
DeedBook 5591, Page 347