Skip to content

404 Atlantic City CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1989

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block791.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1347
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,347
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
61%
Improvement Value:$124,100
39%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+7.0%
2024$7,500+6.5%
2023$7,044+3.3%
2022$6,820+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 16478, Page 307Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 4782, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1989