Skip to content

1313 Wickford LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2022

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block791.25
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class18
Description1.5SF-2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,400
37%
Improvement Value:$396,700
63%
Total Assessment$626,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,865+7.0%
2024$14,832+190.6%
2023$5,104+3.3%
2022$4,941-18.1%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 18117, Page 1534Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 17446, Page 591Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15545, Page 347

Property Sale

Sale
$566,000
DeedBook 13687, Page 1068

Property Sale

Sale
$198,750
DeedBook 10158, Page 66